Dinozor.org 17/12/2020

Dinozor.org 17/12/2020

Akın Olgun: “M.Ali Alabora’nın tek kişilik oyunu olan “Memleketimden İnsan Manzaralı 1. Kitap”ı dünyanın birçok yerine taşımayı hedefliyoruz.”

2020 yılında neler okudunuz?

2020 yılında; Selahattin Demitaş’ın Devran ve Seher; Isaach Deutscher – Tarihin İronileri; Timouthy Snyder – Tiranlık Üzerine; Metin Turan – Siyah Gökkuşağı; Silvia Federici – Cadılar, Cadı Avı ve Kadınlar; İmran Ayata – Dersim Alexaderplatz; Evrim Alataş – Mayoz Bölünme; Ahmet Şık – İtham Ediyorum; Gün Benderli – Giderayak, Sabiha Serte, Roman Gibi; Barış Bıçakcı – Sinek Isırıklarının Müellifi; Murat Uyurkulak – Delibo; Gökçer Tahincioğlu – Mühür; Bülent Şık – Mutfaktaki Kimyacı ve elbette üst üste birikmiş, okunmayı bekleyen kitaplarım yamacımda duruyor.

Pandemi süreci hayatınızı ve çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Pandemi süreci, kişisel olarak benim hayatımda çok büyük değişikliklere yol açmadı, Yurtdışında yaşıyor oluşumun sanırım bunda etkisi büyük.

Evden çalışıyorum ve dışarıya dönük olarak yaptığımız bazı projelerimiz (Tiyatro vb.) her ne kadar sekteye uğramış olsa da, evden yapabileceğimiz şeylere yoğunlaşarak, yeni projeler geliştirmeye ve onları online olarak hayata geçirmeye çalıştık. Pandemi yasaklarının hafiflediği dönemlerde ise iki kısa metrajlı film için konulu öykü yazma şansım oldu ve bu öyküler kamera karşısında hayat buldu örneğin. Olabildiğince verimli kılmaya çalıştım süreci kendim açımdan. Sosyal alanlarımızın daralması, aldığımız kötü haberlerin hayatımıza düşmesi ve psikolojik olarak açtığı duygusal yaraları hemen sarmak mümkün olmuyor elbette ama hayat umuda tutunarak devam ediyor.

2021 yılı için çalışma planınızda neler var, yeni bir kitap ya da farklı bir proje?

2021 yılı için üçüncü öykü kitabım üzerinde yaptığım çalışmayı bitirmeyi hedefliyorum. İlk kitabım olan Adları Saklıdır tekrar basılacak ve onu elden geçirip, yeni baskısına hazır hale getirmeyi çalışıyorum ve elbette başarabilirsem, uzun zamandır planladığım ama bir türlü başlayamadığım film senaryosu yazma girişimim olacak. Bir arkadaşla birlikte planladığımız, farklı diasporalara ait hikâyeleri bir araya getirdiğimiz, ortak bir kitap çalışması da önümüzde duruyor ve elbette Avrupa turnesine çıktığımız ama pandemiden dolayı ertelemek zorunda kaldığımız, M.Ali Alabora’nın tek kişilik oyunu olan “Memleketimden İnsan Manzaralı 1. Kitap” adlı ortak projemizi, dünyanın birçok yerine taşıma hedefimizi tamamlamak var.

Tabi bunların hepsi, biraz da Türkiye’de yaşanan, yaşanacak olan gelişmelere bağlı olarak ilerleyecek.